Informacje ogólne
Podstawowe informacje o chorobie : Jest to śródmiąższowe zapalenie płuc, wywoływane przez grzyb należący do gatunku Pneumocystis jirovecii. Pneumocystoza może występować u wcześniaków i niemowląt głównie między 10 a 24 tygodniem życia oraz u osób dorosłych ze znacznie osłabionym układem odpornościowym: u osób zarażonych HIV, w przebiegu białaczek, chłoniaków oraz w następstwie immunosupresji po zabiegach transplantacyjnych czy leczeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wskazania do badania: kieruje lekarz specjalista
Elementy diagnostyki
Metoda badania (procedura): reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) (PB-11/EP/M) Kierunek Badania: Pneumocystoza Sposób przygotowania pacjenta: brak szczególnych wskazań, w przypadku popłuczyn z jamy ustnej pacjent nie powinien jeść co najmniej 3h przed pobraniem materiału, prosimy o informację dotyczącą zastosowanej terapii lekowej Sposób pobrania materiału: materiał należy pobrać do sterylnych pojemników przystosowanych do transportu materiału biologicznego Sposób dostarczenia materiału do badań: "Pobrany materiał należy dostarczyć do badania jak najszybciej po pobraniu lub przechowywać w chłodzie, nie wolno zamrażać!Schłodzony materiał nadaje się do diagnostyki w ciągu 3-4 dni od pobrania.Materiał powinien być starannie zabezpieczony, aby nie uległ zniszczeniu podczas transportu do PPM." Laboratoryjna interpretacja wyniku badania: Wynik uznaje się za pozytywny jeśli wizualizacja żelu barwionego bromkiem etydyny wykaże obecność produktu o długości odpowiadającej wielkością produktowi amplifikacji kontroli pozytywnej zawierającej DNA pasożyta Czas oczekiwania na wynik (dni robocze): do 3 dni roboczych
Informacje dodatkowe
Akredytacja na badanie : nie Osoba kontaktowa: dr n. biol. Ruslan Salamatin tel.22 5421220 Dodatkowe uwagi dotyczące badania:
–
Informacja dla klienta indywidualnego
W Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych istnieje możliwość pobrania krwi w godz. od 8.00 – 11.00 od osób, które ukończyły 14 rok życia.
Osoby poniżej 14 roku życia powinny mieć pobraną krew w pediatrycznej przychodni lekarskiej i zgłosić się na badanie z pobranym materiałem.
Szczegółowe informacje w jaki sposób należy pobrać próbkę badań znajdują się przy opisie poszczególnych badań w wykazie alfabetycznym.