W Tadżykistanie wystąpiły zachorowania na poliomyelitis 8 lat po ogłoszeniu Regionu Europejskiego WHO wolnego od tej choroby.
Od początku 2010 roku zarejestrowano w Tadżykistanie wzrost zachorowań na ostre porażenia wiotkie (accute flaccid paralysis – AFP). Do 30 kwietnia 2010 r. zgłoszono w Tadżykistanie 187 ostrych porażeń wiotkich, w tym 153 (82%) zarejestrowano u dzieci poniżej 5 r.ż. a 33 (17,5%) u dzieci w wieku 5-14 lat. Odnotowano 12 zgonów (10 z nich wśród dzieci poniżej 15 r.ż.). Badania laboratoryjne potwierdziły obecność dzikiego wirusa polio typu 1 w próbkach pobranych od 32 pacjentów, u 1 pacjenta potwierdzono polio poszczepienne (szczep Sabina). Badania genetyczne wykazały, iż sekwencja szczepu wirusa polio wyizolowanego od pacjentów z Tadżykistanu jest podobna do sekwencji wirusa izolowanego w Indiach, w dzielnicy Utrat Pradesh. Przypadki AFP zgłoszono w 24 z 68 jednostek administracyjnych Tadżykistanu. Stan zaszczepienia osób chorych znany jest dla 99 (53%) przypadków AFP, wśród nich 88 (89%) zaszczepionych było trzema lub więcej dawkami szczepionki doustnej (OPV).
16 kwietnia 2010 Światowa Organizacja Zdrowia wysłała do Tadżykistanu międzynarodowy zespół ekspertów, który pomaga Ministerstwu Zdrowia Tadżykistanu w prowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego oraz zapewnia pomoc techniczną we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) oraz Amerykańskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC).
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, podjęto decyzję o przeprowadzeniu akcji szczepień w Tadżykistanie oraz krajach sąsiadujących. UNICEF dostarczył 4 miliony dawek monowalentnej doustnej szczepionki przeciwko polio (mOPV1) dla Tadżykistanu, w którym zaplanowano trzy uzupełniające kampanie szczepień wszystkich dzieci poniżej 6 roku życia. Ministerstwo Zdrowia Tadżykistanu 1 kwietnia rozpoczęło szczepienia w stolicy (Dushanbe) oraz jej okolicach, natomiast pierwszą kampanię szczepień przeprowadzono w dniach 4-7 maja, druga zaplanowana jest na 18-22 maja i trzecia w dniach 1-5 czerwca 2010.
W Afganistanie kampania szczepień zaplanowana była na 3 maja. W Uzbekistanie, gdzie od początku roku zgłoszono 23 zachorowania na ostre porażenia wiotkie, mają być zorganizowane dwie kampanie szczepień dzieci <= 5 lat, pierwsza planowana jest na 17 maja (równolegle z drugą kampanią szczepień w Tadżykistanie). W Kirgistanie akcje szczepień rozpoczęto w 17 tygodniu epidemii na terenach graniczących z Tadżykistanem.
Więcej informacji wraz z regularnymi uaktualnieniami można znaleźć na stronach:
Światowego Programu Eradykacji Polio
www.polioeradication.org
Europejskiego Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia
http://www.euro.who.int/communicablediseases/outbreaks/20100423_1
Światowej Organizacji Zdrowia
http://www.who.int/csr/don/2010_04_29/en/index.html
http://www.who.int/ith/updates/20100426/en/index.html