Choć o początku sezonu grypowego zaczynamy mówić już od końca września, to szczyt zachorowań przypada na luty, marzec i kwiecień, a pojedyncze przypadki odnotowuje się przez cały rok. Dlatego nadal warto się zaszczepić przeciwko grypie. Szczepionka to najskuteczniejszy sposób na walkę nie tylko z samą grypą, ale przede wszystkim zabezpieczenie się przed bardzo groźnymi dla naszego zdrowia i życia powikłanymi.
W raporcie za okres 1-7 lutego odnotowaliśmy już 152.666 przypadków zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę. Oznacza to, że jesteśmy w trakcie szczytu zachorowań i każdy z nas jest narażony na grypę, najczęściej chorują dzieci oraz osoby starsze, ponieważ ich układ immunologiczny słabszy. Zaszczepić przeciwko grypie powinni się także pracownicy służby zdrowia, aby nie narażać pacjentów na zachorowanie.
Zakład Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH potwierdził, że w poprzednim sezonie epidemicznym 2024/2015 potwierdzono za pomocą metod biologii molekularnej krążenie wirusa grypy w Polsce nawet w maju 2015 r.
Zapraszamy do poszerzenia swojej wiedzy o grypie na https://www.pzh.gov.pl/grypa/ , gdzie znajdują się następujące informacje:
- Prawda i mity na temat grypy
- Raport: Grypa i jej koszty
- Ulotki na temat grypy
Oraz na Szczepienia.info http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=131 zakładka o grypie.
Meldunki epidemiologiczne zawierają dane: Liczbę zachorowań, podejrzeń zachorowań oraz zgonów z podziałem na województwa, wiek oraz porównanie do poprzednich sezonów: