| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Roczny, wstępny raport wewnętrzny „Niepożądane Odczyny Poszczepienne w Polsce w 2023 roku” został opracowany i udostępniony Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu. Końcowy roczny raport „Niepożądane Odczyny Poszczepienne w Polsce w 2023 roku” zostanie sporządzony i opublikowany na stronie: www.pzh.gov.pl nie później niż do końca I kwartału 2025 r. 

W ramach nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi prowadzony jest monitoring Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) występujących do 30 dni po podaniu szczepionek oraz w przypadku szczepionki BCG pojawiających się do 1 roku. Celem monito­ringu jest ocena częstości występowania zdarzeń niepożądanych, ocena ciężkości zgłasza­nych reakcji oraz ocena rodzaju zdarzeń, w tym szczególne zwrócenie uwagi na zdarzenia rzadkie oraz nietypowe, o szczególnym znaczeniu dla zdrowia publicznego.

Dane o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP) zgromadzone w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku zostały zweryfikowane pod względem ich poprawności i spójności oraz nadano klasyfikację zgodnie z kryteriami klasyfikacji niepożądanych odczynów poszczepiennych na potrzeby krajowego nadzoru epidemiologicznego.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH- Państwowy Instytut Badawczy Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru 

Główny Inspektorat Sanitarny
Departament Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych 

„Prowadzenie nadzoru epidemiologicznego dotyczącego chorób zakaźnych, w tym w szczególności: analiza zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) oraz sporządzanie rocznego krajowego raportu liczbowego w tym zakresie” 

Zadanie realizowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowane przez Ministra Zdrowia w ramach umowy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. 

Dotacja celowa: 451.000,00 zł

Niepożądane Odczyny Poszczepienne po szczepionkach przeciw COVID-19 w Polsce

Co to jest NOP? 
Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP) to każde zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątek stanowią NOP po szczepieniu przeciw gruźlicy, w których kryterium czasowe jest dłuższe.

Od czego zależy pojawienie się NOP? NOP jest wynikiem:

  • problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie co szczepienie;
  • indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej na podanie szczepionki;
  • nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia;
  • wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania.

Jakie Niepożądane Odczyny Poszczepienne  po szczepionkach przeciw COVID-19 występują w Polsce? Sprawdź w raporcie #NIZP_PZH

W ramach prowadzonego w NIZP PZH – PIB nadzoru epidemiologicznego z Inspekcji Sanitarnej do NIZP PZH – PIB wpływają zgłoszenia rejestrowane w systemie SEPIS (System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej).  Pozostałe zgłoszenia są uzupełniane przez Inspekcję Sanitarną  i sukcesywnie przesyłane do NIZP PZH – PIB.

Zapraszamy do pobrania raportu liczbowego za 2022 rok “Niepożądane odczyny poszczepienne występujące w okresie do 30 dni po szczepieniach realizowanych wg PSO oraz po szczepionkach przeciw Covid -19.”

Pobierz raport

Zapraszamy do pobrania raportu liczbowego za 2021 rok “Niepożądane odczyny poszczepienne występujące w okresie do 30 dni po szczepieniach realizowanych wg PSO oraz po szczepionkach przeciw Covid -19.”

Pobierz raport

Charakterystykę NOP po szczepieniach przeciw COVID-19 przedstawiają poniższe, cykliczne raporty:

Uprzejmie informujemy, że od marca 2022 raporty NOP będą się ukazywać na koniec danego miesiąca.

DATA PUBLIKACJI RAPORTU

RAPORT ZA OKRES

RAPORT DO POBRANIA

Skip to content