| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Choroba legionistów (legionelozowe zapalenie płuc, postać płucna legionelozy)

Objawy

Legionelozowe zapalenie płuc często przebiega w sposób niespecyficzny.

Przebieg choroby może wahać się od lekkiego (kaszel, lekka gorączka i niewielkie zmiany w obrazie RTG płuc) do bardzo ciężkiego, z niewydolnością oddechową zagrażającego życiu chorego. W postaci o ciężkim przebiegu występują objawy: zapalenia płuc, ciężki stan ogólny z wysoką gorączką, bóle głowy, suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśni, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, biegunka (25–50 % przypadków), wymioty, nudności (10–30 % przypadków), objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak splątanie i majaczenie (50 % przypadków), niewydolność nerek.

Objawy są widoczne zazwyczaj od 2 do 10 dni  od zakażenia, ale mogą również wystąpić po dłuższym czasie od zakażenia (rzadko do 20 dni).

Diagnostyka

zdjęcie RTG klatki piersiowej, badanie moczu, badanie plwociny

Leczenie

Legionella jest patogenem wewnątrzkomórkowym co sprawia, że choć in vitro pałeczki te wykazują wrażliwość na wiele antybiotyków to nie zawsze koreluje to z pożądanym efektem w przypadkach klinicznych.

Choroba legionistów wymaga leczenia antybiotykami i w większości przypadków można ją skutecznie leczyć. Osoby chorujące na legionelozowe zapalenie płuc często wymagają opieki szpitalnej. Około 1 na 10 osób, które zachorują na chorobę legionistów umiera z powodu powikłań. W przypadku zakażeń szpitalnych umiera około 1 na 4 osoby.

Antybiotyki β-laktamowe nie wykazują skuteczności klinicznej w leczeniu zakażeń wywołanych przez pałeczki Legionella.

Gorączka Pontiac (postać pozapłucna legionelozy)

Objawy

Postać pozapłucna zwykle przebiega łagodne z objawami grypopodobnymi – wzrostem ciepłoty ciała, dreszczami, bólami głowy i mięśni, zakażeniem górnych dróg oddechowych. Inne obserwowane objawy to: osłabienie, zmęczenie, bóle stawów , biegunka, nudności, trudności w oddychaniu. Nie występują objawy zapalenia płuc.

Objawy widoczne są w czasie od 5 godzin do 3 dni  (najczęściej 24-48 godzin)  od zakażenia.

Leczenie

Gorączka Pontiac jest chorobą o przebiegu samoustępującym. Wyzdrowienie następuje samoistnie po kilku dniach (3-5).

U osób w trakcie immunosupresji może rozwinąć się ciężka postać pozapłucna z posocznicą.

Ogniska i epidemie

Według danych ELSDNet choroba legionistów to sporadyczna infekcja dróg oddechowych z niskimi wskaźnikami zgłaszania w krajach UE / EOG (ogółem 1,4 przypadki na 100 000 mieszkańców). Na przestrzeni lat wyraźnie widać, że liczba zgłaszanych zachorowań wzrasta wraz z wprowadzaniem nowych, udoskonalonych metod diagnostycznych oraz nowych uregulowań prawnych, zwiększa się też liczba krajów rejestrujących zachorowania na legionelozę. Czynniki ryzyka i obraz kliniczny legionelozy epidemicznej mogą różnić się od tych występujących w sporadycznych przypadkach choroby ze względu na wyższy wskaźnik zachorowań i fakt, że część łagodniejszych przypadków może pozostać niewykryta w warunkach innych niż epidemia.

Epidemie są zwykle kojarzone z budynkami lub obiektami, takimi jak hotele i ośrodki wypoczynkowe, ośrodki opieki długoterminowej, szpitale i statki wycieczkowe ze złożonymi wewnętrznymi systemami wodnymi. Najbardziej prawdopodobnymi źródłem infekcji jest woda i aerozol wodny z wież chłodniczych, pryszniców, wanien z hydromasażem, fontann dekoracyjnych.

Ze względu na umiejscowienie źródła zakażenia wyróżnia się następujące kategorie przypadków zachorowań na legionelozę:

HAP (Hospital/Nosocomial Acquired Pneumonia) – nabyte w czasie pobytu w szpitalu lub innych zakładach opieki zdrowotnej; źródłem może być aerozol wodny wytwarzany przez specjalistyczną aparaturę medyczną lub woda w wewnętrznych systemach wodociągowych.

TAP (Travel Associated Pneumonia) – nabyte w trakcie podróży; źródłem może być  skażona woda w obiektach zamieszkania zbiorowego takich jak w hotele, motele oraz na promach, kempingach, w centrach handlowych, centrach rekreacyjno-sportowych itp.,

CAP (Community Acquired Pneumonia) – tzw. pozaszpitalne przypadki zachorowania, nabyte w środowisku pracy/zamieszkania (tj. z wyłączeniem przypadków zachorowań typu HAP, TAP)*, źródłem może być woda lub aerozol wodny wytwarzany przez urządzenia zlokalizowane w obiektach przemysłowych, restauracjach, centrach rekreacyjno-sportowych, prywatnych rezydencjach.

*Termin “pozaszpitalne zapalenie płuc” odnosi się do przypadków, które nie zostały nabyte w wyniku podróży, pobytu w zakładach opieki zdrowotnej lub w warunkach domowych (WHO 2007).

Źródło epidemii jest identyfikowane poprzez :

  • zebranie informacji na temat aktywności i miejsca pobytu osób chorych na legionelozę (powiazanie przypadku zachorowania z miejscem pobytu),
  • typowanie i porównanie szczepów Legionella wyizolowanych z próbek środowiskowych pobranych w miejscu narażenia i materiału klinicznego pobranego od chorego.

W Polsce istnieje obowiązek zgłaszania zarówno przypadków choroby legionistów (tj. ostrej postaci legionelozy przebiegającej z zapaleniem płuc), jak i gorączki Pontiac (tj. łagodniejszej, grypopodobnej postaci zakażenia, przebiegającej bez zapalenia płuc) – wymagania określono w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2023 poz. 1284, tekst ujednolicony). Od 2005 roku, zgłaszane w kraju zachorowania na chorobę legionistów są klasyfikowane jako przypadki „potwierdzone” lub „prawdopodobne” w oparciu o kryteria zawarte w europejskiej definicji przypadku wprowadzonej przez Komisję Europejską decyzją z dnia 28 kwietnia 2008 r. (2008/426/WE). W nadzorze krajowym rozszerzono zakres kryterium laboratoryjnego dla przypadku prawdopodobnego, który polega na wykazaniu w pojedynczym oznaczeniu wysokiego miana przeciwciał dla L. pneumophila grupy serologicznej 1 – o inne grupy serologiczne i inne gatunki Legionella.

STRONY POWIĄZANE

Skip to content