| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Projekt Kalkulator POLSCORE2-OP rekalibrowany dla populacji polskiej

Uzasadnienie projektu

W procesie przeliczania współczynników algorytmu chodziło o to, aby finalnie były one efektem kalkulacji opartej o wiarygodne, reprezentatywne polskie dane epidemiologiczne:

  • Współczynniki zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe

  • Odpowiednio wyrażone wartości istotnych z punktu widzenia algorytmu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (cholesterolemia, skurczowe ciśnienie tętnicze, palenie papierosów)

Źródła danych

Ogólnopolskie Badanie Chorobowości Szpitalnej Ogólnej

Zbiór danych jednostkowych pochodził z Ogólnopolskiego Badania Chorobowości Szpitalnej Ogólnej, które jest rutynowo realizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy od 1979 r. W ramach Badania gromadzone są informację o wszystkich hospitalizowanych przypadkach we wszystkich szpitalach w kraju z wyjątkiem psychiatrycznych.

Krajowy rejestr zgonów

Zbiór danych jednostkowych pochodził z krajowego rejestru zgonów prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, które są przekazywane do NIZP PZH – PIB na potrzeby prowadzonych statutowych prac badawczych.

Roczne zbiory ludności GUS

Roczne zbiory ludności GUS zawierają liczbę mieszkańców wg gminy zamieszkania, płci i dokładnego wieku w dniu 30 VI danego roku.

Rejestr pierwszych hospitalizacji NFZ

Został wykorzystany do określenia rocznej zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe w Polsce. Uwzględniono kody dla choroby wieńcowej, niewydolności serca, udaru mózgu i jego powikłań (kody I20-I24, I50, I61-I69).

Badanie PolSenior (2008)

Posłużyło do oszacowania skali narażenia na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego reprezentatywnej populacji osób w wieku 65+ w populacji polskiej.

Metodologia

Rekalibracja modelu SCORE2-OP

Rekalibrację przeprowadzono na dwa sposoby, oba oparte o polskie dane dotyczące umieralności z 2019 r. oraz dane z badania PolSenior (2008). Dodatkowo uwzględniono statystyki zachorowalności, które odzwierciedlają liczbę nowych zdarzeń CVD na podstawie statystyk szpitalnych.

Rekalibracja na podstawie danych o rocznej śmiertelności

Pierwszy sposób rekalibracji bazuje na rocznych danych dotyczących śmiertelności, zarówno z powodu CVD, jak i wszystkich przyczyn, oraz szacuje 10-letnie ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego skorygowane o ryzyko konkurujące.

Rekalibracja na podstawie statystyk szpitalnych

Drugi sposób rekalibracji uwzględnia roczną zapadalność na CVD, analizując dane szpitalne, z uwzględnieniem osób bez historii CVD w ciągu ostatnich 10 lat.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Zdroiwa na podstawie Umowy nr NIZP PZH-PIB/2021/1094/1056 w ramach zadania 13 PIB “Kalibracja i walidacja polskiej wersji algorytmu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE2-OP (PolSCORE2-OP)

Skip to content