SCORE i SCORE2
Historia projektu SCORE
Kalkulator ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation) został opracowany w latach 90. XX wieku przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) w celu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u osób bez objawów chorób sercowo-naczyniowych i promowania działań profilaktycznych wśród osób o wysokim ryzyku.
W 1994 roku ESC utworzył grupę roboczą, której zadaniem było opracowanie nowego systemu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Grupa ta składała się z ekspertów z dziedziny kardiologii, epidemiologii i statystyki.
Opublikowana w 2003 roku wersja SCORE oceniała indywidualne ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w ciągu 10 lat w populacji europejskiej u osób w wieku 40-65 lat. Algorytm odnosił się tylko do prewencji pierwotnej – używano go w stosunku do osób bez stwierdzonych: choroby wieńcowej, udaru mózgu, niewydolności serca czy cukrzycy.
Zalety SCORE
Jest prosty w użyciu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Może być użyty do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów bez objawów chorób sercowo-naczyniowych.
Uwzględnia podstawowe czynniki ryzyka, w tym wiek, płeć, ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu, palenie tytoniu.
Może być użyty do monitorowania skuteczności leczenia i profilaktyki.
Wady SCORE
Nie uwzględnia wszystkich czynników ryzyka, takich jak wywiad rodzinny, niska aktywność fizyczna, hipertrójglicerydemia.
Nie jest przeznaczony dla osób z grup wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak osoby z rozpoznaną wcześniej chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą, czy zaawansowaną niewydolnością nerek.
Może być mniej skuteczny w ocenie ryzyka u pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Metodyka SCORE2
Kalkulator SCORE2 został opracowany na podstawie danych uczestników 45 kohort w 13 krajach (677 684 osób, 30 121 zdarzeń CVD). Zastosowano modele zależne od płci, uwzględniające wiek, palenie tytoniu, skurczowe ciśnienie krwi oraz cholesterol całkowity i HDL. Model matematyczny został zweryfikowany przy użyciu danych z innych krajów europejskich.
Różnice SCORE i SCORE2
SCORE2 jest oparty na bardziej aktualnych i reprezentatywnych danych.
SCORE2 stosuje nowszy, bardziej precyzyjny model matematyczny niż SCORE.
SCORE2 uwzględnia zarówno zakończone, jak i niezakończone zgonem zdarzenia sercowo-naczyniowe.
SCORE2 uwzględnia cztery różne poziomy ryzyka populacyjnego w Europie, co pozwala na bardziej precyzyjne oszacowanie ryzyka w poszczególnych regionach.
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Zdroiwa na podstawie Umowy nr NIZP PZH-PIB/2021/1094/1056 w ramach zadania 13 PIB “Kalibracja i walidacja polskiej wersji algorytmu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE2-OP (PolSCORE2-OP)