| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Witamy w kalkulatorze SCORE2-OP rekalibrowanym dla populacji polskiej

W przypadku wielu chorób układu sercowo-naczyniowego decyzje terapeutyczne oraz cele leczenia chorych wyznaczane są w oparciu o wysokość ryzyka sercowo-naczyniowego. Przykładem takiego postępowania jest wyznaczanie docelowych wartości stężenia cholesterolu LDL/nie-HDL zależnie od tego, jaki jest stopień ryzyka u danego chorego.

Dotychczasowe skale ryzyka wykorzystywane w Polsce były wyliczane na podstawie danych epidemiologicznych zebranych w innych populacjach europejskich i korygowane odpowiednimi wskaźnikami. Mimo odmienności demograficznych, socjalnych oraz innej chorobowości i śmiertelności w polskiej populacji mogły one nie odzwierciedlać rzeczywistych wskaźników ryzyka w naszym kraju.

Stąd poniżej został pokazany kalkulator ryzyka sercowo-naczyniowego stworzony w oparciu o polskie dane kliniczno-epidemiologiczne.

Kalkulatory ryzyka sercowo-naczyniowego ogólnie

Co to jest kalkulator ryzyka sercowo-naczyniowego?

Kalkulator ryzyka sercowo-naczyniowego to narzędzie, które służy do oceny ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca, oraz zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Kalkulator uwzględnia wybrane czynniki ryzyka, takie jak wiek, płeć, ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu i palenie tytoniu.

Na podstawie powyższych danych kalkulator oblicza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w ciągu określonego czasu – 5 lub 10 lat. Wynik najczęściej jest wyrażany jako procentowe ryzyko zachorowania i zgonu na chorobę sercowo-naczyniową w ciągu tego czasu.

Zastosowanie kalkulatorów ryzyka sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej

Kalkulatory ryzyka sercowo-naczyniowego są szeroko stosowane w praktyce klinicznej w celu identyfikacji osób, które są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia i profilaktyki, a także w monitorowaniu skuteczności leczenia i profilaktyki. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca stosowanie kalkulatora ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation).

Rekalibracja kalkulatorów ryzyka

Rekalibracja kalkulatora ryzyka jest konieczna dla upewnienia się, że przyjęty model jest uniwersalny i może być stosowany w różnych populacjach.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Zdroiwa na podstawie Umowy nr NIZP PZH-PIB/2021/1094/1056 w ramach zadania 13 PIB “Kalibracja i walidacja polskiej wersji algorytmu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE2-OP (PolSCORE2-OP)

Skip to content