Projekt WHO – Szpitale Promujące Zdrowie powstał w celu włączenia koncepcji, wartości i standardów promocji zdrowia w organizacyjną strukturę i kulturę szpitala. Od początku istnienia projektu przyjęto założenie podstawowe, że szpital poza jego pierwszoplanowym obowiązkiem udzielania świadczeń leczniczych na możliwe najwyższym poziomie, będzie także promował zdrowie w swoim środowisku, tj. w samym szpitalu i na obszarze objętym jego świadczeniami profilaktyczno-terapeutycznymi.
Sieć Szpitali Promujących Zdrowie ułatwia i zachęca szpitale członkowskie do współpracy oraz wymiany doświadczeń i programów. Uczestnictwo w tej Sieci sprzyja podejmowaniu działań na rzecz pozyskiwania zdrowia, łącznie z aktywizowaniem wszystkich grup profesjonalnych środowiska szpitalnego. Szpital Promujący Zdrowie ma za zadanie rozwijać umiejętności pacjentów, ich rodzin oraz pracowników w dziedzinie zachowania zdrowia.
Więcej informacji można znaleźć w broszurze Międzynarodowej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie.
Misja HPH
Misją Międzynarodowej Sieci HPH jest pełnienie roli globalnego lidera, rzecznika, innowatora, badacza i zaufanego partnera w celu przyspieszenia reorientacji systemów ochrony zdrowia i usług zdrowotnych w kierunku poprawy zdrowia, dobrostanu i sprawiedliwości zdrowotnej dla pacjentów i osób, które się nimi opiekują personelu i społeczności pod opieką Szpitala oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczeństw.
Historia Międzynarodowej Sieci HPH
Nasza sieć została zainicjowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako podejście do reorientacji organizacji zdrowotnych. Promujemy i upowszechniamy uznane na całym świecie zasady, zalecenia i standardy dla szpitali i usług zdrowotnych zorientowanych na zdrowie, określone w Karcie Ottawskiej (1986), Deklaracji Budapesztańskiej w sprawie szpitali promujących zdrowie (1991), Zaleceniach Wiedeńskich (1997), Karcie Bangkockiej (2006) oraz Standardach promocji zdrowia w szpitalach (2006).
Wartości i zasady HPH
Wartości i zasady, na których opiera się Międzynarodowa Sieć HPH stanowią priorytety i definiują działania sieci.
- zorientowanie na zdrowie, dobrostan i równy dostęp do ochrony zdrowia (równość szans),
- zaangażowanie w poprawę jakości,
- zorientowanie na ludzi,
- empowering – wspieranie samodzielnych decyzji,
- proaktywność i innowacyjność,
- włączanie i współpraca,
- szacunek dla wszystkich osób i grup społecznych
- uczciwość, etyka i sprawiedliwość,
- działanie profesjonalne Evidence Based (oparte na faktach),
- przejrzystość i odpowiedzialność,
- dostosowanie działań do zmian w populacyjnych potrzebach zdrowotnych i modeli opieki zdrowotnej,
- reagowanie na zmieniające się psychologiczne, społeczne, behawioralne, kulturowe, polityczne, ekonomiczne i środowiskowe uwarunkowania zdrowia.
Od 2021 roku Międzynarodowa Sieć HPH publikuje raporty ze swojej działalności. Z raportami (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.