Informacje ogólne
Podstawowe informacje o chorobie : Błonica jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez maczugowca Corynebacterium diphtheriae, przenoszona głównie drogą kropelkową. Podstawową postacią jest błonica górnych dróg oddechowych: gardła i krtani, rzadziej nosa, skóry, oka, ucha, pępka czy narządów płciowych. Wskazania do badania: Kontrola skuteczności szczepienia oraz ustalenie statusu poszczepiennego.
Elementy diagnostyki
Metoda badania (procedura): odczyn ELISA, PB-01-LEB/DS ed. 03:2013.01.07 Kierunek Badania: Błonica- kontrola poziomu przeciwciał poszczepiennych Sposób przygotowania pacjenta: W dniu pobrania krwi dopuszcza się lekki posiłek Sposób pobrania materiału: krew żylna pobrana na skrzep nie mniej niż 2 ml, surowica w objętości nie mniej niż 0,5 ml. Sposób dostarczenia materiału do badań: Krew do badań powinna być pobrana od badanej osoby na czczo lub 2-4 godzin po lekkim posiłku, przy zachowaniu dotychczasowej diety. Krew należy pobierać jałowo na skrzep w objętości nie mniejszej niż 2 ml. Próbka krwi powinna być transportowana do laboratorium w jałowej, szczelnie zamkniętej probówce w temperaturze otoczenia w czasie nie dłuższym niż 4 godziny od pobrania lub w ciągu 24 godzin przy zachowaniu temperatury 5o C (+/- 3o C). Surowica krwi powinna być dostarczona w objętości nie mniejszej niż 0,5 ml. Próbka surowicy powinna być transportowana do laboratorium w jałowej, szczelnie zamkniętej probówce w temperaturze otoczenia w czasie nie dłuższym niż 4 godziny od jej pozyskania lub do 5 dni przy zachowaniu temperatury 5o C (+/- 3o C). Jeżeli próbka surowicy będzie przechowywana lub transportowana w czasie dłuższym niż 5 dni, należy ją zamrozić w temperaturze co najmniej -20o C i przechowywać lub transportować w stanie uniemożliwiającym jej rozmrożenie. Laboratoryjna interpretacja wyniku badania: Interpretacja wyników badania zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta testu Czas oczekiwania na wynik (dni robocze): do 15 dni
Informacje dodatkowe
Akredytacja na badanie : tak Osoba kontaktowa: Prof. dr hab. Waldemar Rastawicki, mgr Natalia Rokosz-Chudziak, tel: 225421325, 225421247 Dodatkowe uwagi dotyczące badania:
wskazane badanie drugiej próbki po przeprowadzonym ewentualnie ponownym szczepieniu
Informacja dla klienta indywidualnego
W Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych istnieje możliwość pobrania krwi w godz. od 8.00 – 11.00 od osób, które ukończyły 14 rok życia.
Osoby poniżej 14 roku życia powinny mieć pobraną krew w pediatrycznej przychodni lekarskiej i zgłosić się na badanie z pobranym materiałem.
Szczegółowe informacje w jaki sposób należy pobrać próbkę badań znajdują się przy opisie poszczególnych badań w wykazie alfabetycznym.