Nowa usługa w ofercie Laboratorium Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska.
Od 17 maja 2021 zapraszamy producentów i dystrybutorów materiałów przeznaczonych do kontaktu z wodą do badania ich produktów pod kątem podatności na powstawanie biofilmu z wykorzystaniem nowej metody badawczej.
Laboratorium Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP PZH – PIB wdrożyło nową metodę zgodną z EN 16421:2014 Influence of materials on water for human consumption – Enhancement of microbial growth (EMG) – Method 3: Measured by mean dissolved oxygen depletion.
Badania prowadzone w pracowni Mikrobiologii Sanitarnej Zakładu wykorzystywane są do oceny podatności na powstawanie biofilmu materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a także mieszanek gumowych i innych materiałów organicznych (powłoki i żywice) przeznaczonych do kontaktu z wodą do spożycia.
Przeprowadzone badanie podatności na biofilm i uzyskanie odpowiednich wyników testu jest jednym z elementów niezbędnych w procesie atestacji higienicznej wyrobów tworzywowych i gumowych, a także powłok organicznych i wytwarzanych z żywic.
Odpowiedzi na pytania dotyczące sposoby przygotowania próbek oraz zakresu danych, jakie należy przekazać wraz z nimi odpowiada:
dr Maciej Szczotko: mszczotko@pzh.gov.pl lub tel. 22 5421 382.
- Czas trwania testu: 7 tygodni do 9 tygodni (dłuższy czas dotyczy wyników wskazujących na konieczność przedłużenia pomiarów).
- Koszt badań: 2700,00 zł netto.
Kontakt w sprawie wykonania badania: biurosprzedazy@pzh.gov.pl