Nazwa projektu: Żywieniowe i żywnościowe czynniki ryzyka wielochorobowości w zakresie chorób dietozależnych oraz ocena wpływu edukacji żywieniowej na zmianę nawyków żywieniowych i poprawę parametrów zdrowotnych w profilaktyce wielochorobowości w populacji dorosłych w Polsce.
Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych ze środków Budżetu Państwa w ramach konkursu „Konkurs otwarty na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości”.
Akronim: NutriHED (Nutrition Health Education Diseases)
Nr projektu: 2023/ABM/03/00014
Całkowita wartość projektu: 21 554 473,55 PLN
Wartość dofinansowania: 21 554 473,55 PLN
Okres realizacji projektu: 01.02.2024 – 31.08.2033
Opis projektu:
Wielochorobowość definiowana jako obecność dwóch lub więcej chorób przewlekłych w tym samym czasie u jednej osoby, jest istotnym problemem zdrowia publicznego. Jej występowanie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, w tym wysoki wskaźnik umieralności, zwiększone wykorzystanie systemu opieki zdrowotnej i zwiększone wydatki na opiekę zdrowotną, wpływając na ogólne funkcjonowanie i jakość życia. Wpływ na ryzyko chorób dietozależnych mają m.in. zwyczaje żywieniowe, wartość odżywcza spożywanej żywności, jej jakość, w tym również obecność zanieczyszczeń chemicznych.
W prewencji wielochorobowości w zakresie chorób dietozależnych istnieje potrzeba oceny częstości jej występowania w populacji polskiej, a także zidentyfikowania i określenia wpływu na jej występowanie czynników ryzyka związanych ze sposobem żywienia, stanem odżywienia i innymi parametrami stanu zdrowia. Ze względu na dużą rolę żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych istotne znaczenie może mieć edukacja żywieniowa.
Badanie ma na celu ocenę wpływu sposobu żywienia na występowanie wielochorobowości w zakresie chorób dietozależnych oraz ocenę wpływu edukacji żywieniowej na poprawę parametrów zdrowotnych w profilaktyce wielochorobowości w populacji dorosłych w Polsce, w tym:
- ocenę częstości występowania wielochorobowości w zakresie chorób dietozależnych,
- ocenę sposobu żywienia, stanu odżywienia, parametrów biochemicznych i innych elementów stylu życia (m.in. aktywności fizycznej) badanych osób jako czynników ryzyka rozwoju wielochorobowości w zakresie chorób dietozależnych,
- ocenę wpływu edukacji żywieniowej na stan wiedzy i zmianę sposobu żywienia badanej populacji.
Ponadto mając na względzie wpływ zanieczyszczeń żywności na zdrowie planuje się także oszacowanie narażenia oraz ocenę ryzyka związanego z obecnością zanieczyszczeń oraz substancji dodatkowych w spożywanej żywności w zależności od sposobu żywienia.
Badanie będzie obejmować badanie prospektywne kohortowe oraz interwencję żywieniową.