Globalny, proekologiczny ruch znany jako Dzień Ziemi ma już pół wieku. Celem obchodów każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata.
Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni to “Działania na rzecz ochrony klimatu”, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
7 października br. została zorganizowana komplementarna do obchodzonego Dnia Ziemi konferencja naukowa „Zdrowotne zagrożenia klimatozależne – nowe wyzwanie dla zdrowia publicznego”, podczas której eksperci NIZP-PZH przedstawili problematykę wpływu zmian klimatu na zdrowie.
Podczas konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:
- Istotne czynniki klimatyczne mające znaczenie zdrowotne– mgr inż. Krzysztof Skotak
- Wpływ fal upałów na umieralność ludności miejskiej w Polsce– dr Daniel Rabczenko
- Występowanie w wodach środowiskowych bakteryjnych czynników chorobotwórczych związanych ze zmianami klimatycznymi– dr Tomasz Wołkowicz
- Rozpowszechnienie występowania chorób przenoszonych przez kleszcze a klimat– mgr Beata Fiecek
- Czy zmiany klimatu wpływają na zakażenia wirusami takimi jak wirus KZM, WNV i innych– dr hab. Katarzyna Pancer
Wyniki i analiza badań prowadzonych w ramach projektu „Badanie i ocena wpływu klimatu na stan zdrowia oraz wypracowanie działań związanych z adaptacją do jego zmian” są dostępne w interaktywnych zestawieniach prezentowanych w formie tabel, map i wykresów.