Coraz więcej spraw urzędowych jesteśmy w stanie załatwić zdalnie bez wychodzenia z domu. Dodatkowo pandemia koronawirusa sprawiła, że większość z nas musiała przestawić się na inny, mniej mobilny model pracy. Zmiany nastąpiły również w systemie ochrony zdrowia. Jednym z najbardziej istotnych ułatwień dla pacjenta stało się udostępnione w 2018 roku przez Ministerstwo Zdrowia Internetowe Konto Pacjenta. Jest to darmowa aplikacja, która ma za zadanie ułatwienie dostępu do historii leczenia, recept oraz skierowań. Dzięki połączeniu z ProfiBazą, do każdego pacjenta będą docierać informacje o planowanych i realizowanych w jego miejscu zamieszkania programach promocji zdrowia i profilaktyki chorób.
Kto może korzystać z IKP?
Może z niego korzystać każdy, kto jest ubezpieczony. Warunkiem jest dostęp do Internetu oraz posiadanie tzw. profilu zaufanego, czyli specjalnego profilu cyfrowego, dzięki któremu mamy zagwarantowane bezpieczeństwo naszych danych. Profil można uzyskać online za pośrednictwem banku lub po zarejestrowaniu wirtualnego podpisu uwierzytelniającego. Wszelkie informacje dostępne są na stronach www.gov.pl. Warto posiadać profil zaufany, ponieważ coraz więcej spraw urzędowych, w tym różnego typu świadczenia, wnioski i rejestracje, można załatwić bez wychodzenia z domu. Korzystanie z IKP jest bardzo proste. Trzeba wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego postępując zgodnie z podaną instrukcją.
Informacje zawarte w IKP
Internetowe konto pacjenta to jakby cyfrowa karta medyczna, w której zawarte są wszelkie informacje dotyczące historii zdrowia każdego z nas. Przede wszystkim znajdziemy tam swoją dokumentację medyczną — na przykład e-recepty i e-skierowania, wyniki badań czy wypis ze szpitala. Dodatkowo uzyskamy informacje o wysokości refundacji kupionych leków i innych produktów medycznych, świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania, zaleconej dawce leków, czy zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji. Są to bardzo ważne i jednocześnie wrażliwe dane, dlatego serwis pacjent.gov.pl jest szyfrowany i zabezpieczony podobnie, jak zabezpieczają się banki.
Zalety IKP
Przy pomocy konta pacjenta bez problemu odbierzemy i zrealizujemy e-recepty od lekarza zarówno po wizycie, jak i po konsultacji telemedycznej, czyli tak zwanej teleporadzie. Razem z e-receptą otrzymamy kody do ich realizacji — zostaną przesłane mailem lub poprzez sms. Na stronach IKP możemy sprawdzić wszystkie wizyty, które odbyliśmy w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia od 2008 roku. Dzięki łatwemu dostępowi do dokumentacji medycznej możemy bez problemu udostępnić ją swojemu lekarzowi lub bliskiej osobie. Są też udogodnienia dla rodziców, którzy mają dostęp do pełnych danych o leczeniu swoich dzieci do 18. roku życia. Dodatkowo, każdy może upoważnić wybraną osobę do wykupienia recepty, a nawet do zapoznania się z historią leczenia. To ważne szczególnie dla osób starszych i niesamodzielnych. Internetowe Konto Pacjenta zbiera i porządkuje informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu. Dzięki temu stanowi szybki i łatwy dostęp do historii twojego zdrowia.