6 i 7 lutego 2017 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH odbyła się konferencja zamykająca projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Swoimi wystąpieniami zaszczycili gości: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz Ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl.
Pan Minister podkreślił, iż zakażenia HCV prowadzące do wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW-C) są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych w obszarze chorób zakaźnych w Polsce. Pan Ambasador zwrócił uwagę, że wirusowe zapalenia wątroby to problem światowy, a jako przykład przytoczył Wietnam, gdzie zapadalność na WZW-C jest wielokrotnie wyższa niż w Polsce i innych krajach europejskich, co pokazuje, że można i należy podejmować działania ograniczające szerzenie się tej choroby. Przykładem wspierania takich działań w Polsce było współfinansowanie przez Szwajcarię i Ministra Zdrowia Projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV”.
W ciągu dwóch dni w konferencji bezpośrednio uczestniczyło ponad 300 osób, a całe wydarzenie było transmitowane na żywo poprzez stronę internetową www.jestemswiadom.org oraz fanpage kampanii na Facebooku.
Wśród prelegentów znaleźli się liczni przedstawiciele świata nauki, którzy prezentowali tematykę zakażeń HCV w odniesieniu do własnej dziedziny badań, co pozwoliło na ukazanie pełnego spektrum wiedzy i różnorodność spojrzeń na ten temat.
Omawiana problematyka obejmowała m.in. kwestie optymalizacji diagnostyki i leczenia zakażeń HCV, prewencji zagrożeń instytucjonalnych związanych z zakażeniem HCV, zwiększenia świadomości społecznej oraz działań edukacyjnych wśród reprezentantów zawodów medycznych i niemedycznych, zakażeń HCV u osób uzależnionych oraz założenia do długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW-C w Polsce.
Eksperci Projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV” podkreślili, że liczba osób przewlekle zakażonych HCV w Polsce wynosi według szacunków około 165 tys., ale przyjąć należy, że może ona sięgać nawet 200 tys. Ponadto, blisko 80% zakażonych HCV w Polsce nie wie o tym, że rozwija się u nich wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C). Choroba rozwija się często przez wiele lat w ukryciu. Do potwierdzenia zakażenia konieczne jest przeprowadzenie badania diagnostycznego w kierunku HCV. Przeciw WZW-C nie można się zaszczepić, ale możliwe jest już skuteczne, pełne wyleczenie. Zwrócono uwagę na potrzebę aktualizacji wiedzy pracowników zawodów medycznych w zakresie epidemiologii HCV i dostępnych, nowoczesnych terapii WZW-C.
Informacje o czynnikach ryzyka sprzyjających zakażeniu HCV, diagnostyce i leczeniu WZW-C znajdą Państwo na stronie www.jestemswiadom.org. Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami, bo zakażenie HCV może dotyczyć każdego kto kiedykolwiek miał przeprowadzane zabiegi medyczne lub upiększające z naruszeniem ciągłości skóry, gdyż HCV przenosi się przez krew.
Poza częścią konferencyjną, goście mieli dostęp do rozległej strefy wystawienniczej, w której zaprezentowano działania promocyjne i edukacyjne prowadzone w trakcie kampanii.
Organizatorzy Konferencji złożyli gorące podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację zadań Projektu KIK/35.
W załączeniu materiały do pobrania oraz zdjęcia z konferencji.
[Nie znaleziono pliku]
[Nie znaleziono pliku]
[Nie znaleziono pliku]
[foogallery id=”8536″]